Jelentős érdeklődés mellett zárult a Támogatott Kutatócsoportok megújított pályázata
A pályázat népszerűségét jelzi, hogy 66 kutatócsoport nyújtott be hároméves időtávra összesen közel 15,9 milliárd forint támogatási igényt, ebből csak a program első, 2025-ös évére 5,4 milliárd forintot kértek. HUN-REN kutatóhelyekről 26 beadvány érkezett.
Október 31-én lezárult a HUN-REN Központ Támogatott Kutatócsoportok (TKCS) pályázati konstrukciójának 2024-es beadási időszaka. Az idén megújult pályázat célja, hogy forrást biztosítson kiemelkedő teljesítményű fiatal kutatók számára saját, önálló tudományos műhelyek kialakításához és működtetéséhez. Az új struktúrával a pályázati kiírás továbbá azt is célul tűzte ki, hogy támogassa az egymástól távol álló tudományterületek közötti együttműködéseket, ezáltal bővítve a kutatási kiválóság hazai kereteit.
A HUN-REN berkeiből a legtöbb pályázatot, szám szerint ötöt, a szegedi Biológiai Kutatóintézet nyújtotta be, őket követi a Természettudományi Kutatóközpont négy, valamint a Társadalomtudományi Kutatóközpont és a Wigner Fizikai Kutatóközpont egyaránt három-három pályázattal. Az egyetemek közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nyújtotta be a legtöbb pályaművet, kiemelkedve az egyetemi mezőnyből.
A kutatócsoportok vezetőinek életkora átlagosan 43 év, a legfiatalabb vezető kutató mindössze 30 éves, ami jól mutatja a megújított program stratégiai célját: a tehetséges, fiatal kutatók előtérbe helyezését. A tudományterületi kapcsolódáson túl az intézmények közötti együttműködés a konstrukció alapeleme a pályázatoknál: az újonnan alapított kutatócsoportok átlagosan 2–3 társpályázóból állnak, de előfordul olyan team is, amelyben támogatás esetén öten dolgozhatnak majd együtt.
A pályázatok tudományterületi megoszlása a kutatási témák alapján változatos képet mutat. Az élettudományi (LIFE) terület és a matematika, természet- és mérnöki tudományok kiegyensúlyozottan 43-45 pályázatban jelenik meg kiemelt témaként, a humán tudományok (SHAPE) témái 11 pályázatban jelennek meg.
A pályázatok befogadási és formai szempontok szerinti ellenőrzése 2024. november 7-én zárul le, ezt követően kezdődik meg az érvényes pályázatok értékelése.