Támogatott Kutatócsoportok Programja

2024.10.25

A HUN-REN Központ Támogatott Kutatócsoportok Programjának 2024. évi pályázati felhívása

Kódszám: TKCS-2024

A HUN-REN Központ a HUN-REN Támogatott Kutatócsoportok Irodájának közreműködésével pályázatot hirdet támogatott kutatócsoportok alapítására.

A pályázati felhívás célja:

A pályázati felhívás elsődleges célja, hogy forrást nyújtson kiemelkedő teljesítményű fiatal kutatók számára önálló tudományos műhelyük kialakítására, illetve működtetésére a tudományos kiválóság további erősítése érdekében. Kiemelt cél továbbá a hazai kutatócsoportok tudományos együttműködésének ösztönzése és erősítése kifejezetten az egymástól távoleső (pl.: matematika, természet- és mérnöki tudományok – bölcsészet- és társadalomtudományok; matematika, természet- és mérnöki tudományok – élettudományok; élettudományok – bölcsészet- és társadalomtudományok) tudományterületeken.

A rendelkezésre álló forrás és a pályázat keretében igényelhető összeg mértéke:

A pályázati felhívás keretösszege a 2025. évi kifizetésekre 400 080 041 forint.  A kutatócsoportonként igényelhető támogatási összeg évente minimum 45 millió Ft, maximum 90 millió Ft, de három évre összesen legfeljebb 270 millió.  A támogatható pályázatok várható száma 4-9 db.

Jogosultsági feltételek:

A pályázati felhívásra pályázatot a pályázó kutatócsoport-vezető és a társpályázó(k), valamint befogadó intézmény(eik) együttesen nyújthatnak be. A vonatkozó intézményi és személyi feltételeket, valamint további előírásokat részleteiben a pályázat felhívás tartalmazza.

Támogatható tevékenységek:

Pályázatot benyújtani nemzetközi viszonylatban is újnak számító, vagy a magyarországi kutatásokban újdonságot jelentő, és a pályázati felhívásban részletesen kifejtett kiemelt célok elérése érdekében megvalósítani kívánt, jellemzően inter- vagy multidiszciplináris témák kutatására lehetséges valamennyi komplementer tudományterületen, elsősorban a felfedező kutatások és azok eredményeinek hasznosítása területén.

A pályázat tárgyát képező kutatás illeszkedése a Neumann János Programhoz az értékelési eljárás során előnyt jelent.

A támogatóható tevékenységek kapcsán a további előírásokat, valamint az elnyert pályázatok megvalósításával kapcsolatos rendelkezéseket részleteiben a pályázat felhívás tartalmazza.

A projektek időtartama:

A pályázatok megvalósítására rendelkezésre álló időtartam egységesen 36 hónap. A megvalósítás kezdő dátuma 2025. január 01., a fizikai befejezés dátuma pedig 2027.december 31.

Kiválasztási eljárásrend:

A benyújtott pályázatok formai és szakmai bírálatra kerülnek. A kapcsolódó eljárásrendről részleteiben a pályázati felhívás nyújt tájékoztatást.

A benyújtás határideje és módja:

A pályázati dokumentációt angol nyelven, a HUN-REN Központ pályázati és adatszolgáltatási rendszerén (EPAR) keresztül 2024. október 31. 16:00 óráig szükséges benyújtani.

További információ, kapcsolat:

A pályázati felhívással kapcsolatos felvilágosítás a tkcs@hun-ren.hu e-mail címen kérhető.

A pályázati felhívás teljes terjedelmében PDF formátumban: letölthető itt

Pályázóink figyelmébe!

A pályázati felhívásba, illetve az A2-es adatlapra a következő módosítások, illetve könnyítések kerültek:

  1. Pályázati felhívás 6.2.1. pont (Kötelezően megvalósítandó tevékenységek) módosult:

„A támogatás eredményeként létrejövő iparjogvédelmi alkotás jogosultságáról és a bejelentéshez/fenntartáshoz kapcsolódó költségekről a fogadóintézmény(ek) külön megállapodásban rendelkeznek;” szöveg helyett:

„A támogatás eredményeként létrejövő szellemi alkotás vagyoni jogairól, az iparjogvédelmi bejelentések megtételéről, valamint az iparjogvédelmi bejelentéshez/fenntartáshoz kapcsolódó költségekről a HUN-REN TKI, valamint a befogadó intézmény(ek) külön megállapodásban rendelkeznek.”

  1. Pályázati felhívás 6.3. pont (Elszámolható költségek köre) módosult:

„A személyi jellegű költségek között kizárólag teljes vagy részmunkaidejű alkalmazás bérköltsége tervezhető.” helyett:

„A személyi jellegű költségek között teljes- vagy részmunkaidős alkalmazás bérköltsége, megbízási díj, valamint napidíj tervezhető.”

  1. Pályázati felhívás melléklete, A2-es Pályázati adatlap E. (A projekt megvalósításában együtt- és közreműködő kutatók, kutatócsoportok és partnerek bemutatása) pontja könnyítést tesz a „A pályázat benyújtási dátumát megelőző 4 év (2020-2023) tudományos tevékenységének és teljesítményének rövid bemutatása” tekintetében:

Pályázó kutatócsoport-vezető és társpályázó(k) esetében: az előírt, kötelező minimum karakterszám 8.000-ről 5.000-re csökkent.

Megvalósításban résztvevő, alkalmazni tervezett kutató és a kutatócsoportba alkalmazás nélkül bevonni tervezett kutatók esetében: a karakterlimit törlésre került.

Kiegészítő információ a pályázati anyaghoz:

A kutatócsoport pályázatban nevesített tagjait, a foglalkoztatás megjelölését, a foglalkoztatottak esetén a tervezett FTE-értéket (felhívás 4.3. pont szerinti) az A3-as dokumentumon kérjük összefoglalva benyújtani. Az összefoglaló elkészítését az alábbi táblázat segítheti:

 

A kutató neve Foglalkoztatni tervezi (igen/nem) Foglalkoztatás jellege (teljes-, részmunkaidős) Foglalkoztatottak esetén tervezett FTE (min 0,5 FTE)

A frissített A2-es adatlap már letölthető, az aláírt módosított felhívás a 2024. október 28-i héten válik elérhetővé.

A pályázati felhívás mellékletei:

Minta dokumentumok:

Technikai segédletek:

Megosztás