A HUN-REN EK jelentős eredményt ért el az ITER nemzetközi fúziós energiatermelési kísérletek fejlesztéseiben

2024.12.11

A HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Fúziós Plazmafizika Laboratóriuma jelentős eredményt ért el az ITER nemzetközi fúziós energiatermelési kísérlethez kapcsolódó fejlesztéseiben. A HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont által fejlesztett speciális pelletgyorsító eszköz sikeresen átesett az ITER mágneses teszten.

A fúziós energiatermeléshez fejlesztett tokamak típusú berendezések egyik kulcskérdése a százmillió fokos plazma lehűtése, ha az instabillá válik. Bár csak néhány grammnyi anyagról van szó, a magas hőmérséklet óriási energiatartalmat jelent, ami a berendezés egyes elemiben kárt okozhat.

Ilyen esetekre fejlesztik a tört pellet belövő technológiát, mely mínusz 260 Celsius fok hőmérsékleten lefagyasztott szilárd hidrogén pelletet lő ki, tör össze és juttat a berendezés plazmájába. Az így keletkezett szilárd hidrogéntörmelék képes a plazma gyors lehűtésére.

Ezt a technológiát a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Fúziós Plazmafizika Laboratóriuma fejleszti a nemzetközi ITER kísérlehez. A laboratórium munkatársai a pellet kilövéséhez egy speciális gázszelepet fejlesztettek, amely képes az akár 150 bar nyomású gázt néhány ezredmásodperc alatt a pelletet tartalmazó csőbe juttatni, ezzel kilőve azt.

A HUN-REN EK jelentős eredményt ért el az ITER nemzetközi fúziós energiatermelési kísérletek fejlesztéseiben

A projektet a HUN-REN Proof of Concept pályázat is támogatta, amely jelentős segítséget nyújtott a technológia tökéletesítésében (PoC-2022-047). Mivel a szelepnek mágneses térben is működni kell, az ITER munkatársai meghívták a magyar fejlesztőket a szelep tesztelésére az ITER mágnesesteszt-laboratóriumába. A teszt teljes sikerrel zárult, több mint ötszáz ciklusban üzemeltették az eszközt, amely megbízhatóan, minden probléma nélkül működött. A magyar laboratórium ezzel igazolta, hogy rendelkezik azzal a speciális technológiával, ami ehhez a fejlesztéshez szükséges, és elnyerte az ITER-be építendő gyors szelep prototípus kifejlesztésére kiírt pályázatot is.

A HUN-REN EK jelentős eredményt ért el az ITER nemzetközi fúziós energiatermelési kísérletek fejlesztéseiben

A fejlesztés sikere nemcsak a huszonhét ITER-szelep legyártásának lehetőségét teremtheti meg, hanem szélesebb körű ipari alkalmazások előtt is kaput nyithat. Ez az eredmény példaértékűen mutatja, hogy a magyar tudomány és innováció miként tud hozzájárulni a világ legnagyobb tudományos együttműködéseihez. A tesztelésről az ITER hírek között jelent meg egy érdekes videó.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás