Arany János hivatali iratainak AI-alapú feldolgozásáért kapott innovációs díjat egy új fejlesztés

2024.11.14

Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium (DH-LAB) munkájának egyik első és legjelentősebb eredménye annak a kézírásfelismerő modellnek a kifejlesztése, amellyel kereshetővé váltak Arany János hivatali iratai. A fejlesztésért Társadalmi Innovációs Díjat kapott a projektcsoport a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól. 

Arany János hivatali iratainak AI-alapú feldolgozásáért kapott innovációs díjat egy új fejlesztés
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában őrzött Arany János hivatali iratok kereshetővé tételét segíti az a fejlesztés, amelyért Társadalmi Innovációs Díjat kapott a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium. A DH-LAB fejlesztésének köszönhetően egy rendkívül értékes anyag válik hozzáférhetővé úgy a kutatók, mint a nagyközönség számára. A Kulturális és Innovációs Minisztérium elismerését november 13-án vehették át projektben részt vevők. 

A rendezvényen Zsigó Róbert miniszterhelyettestől a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont (HUN-REN BTK) részéről Balogh Balázs főigazgató vette át a díjat. A nyertes fejlesztésben a HUN-REN BTK munkatársai közül Palkó Gábor, Fellegi Zsófia és Bobák Barbara, a Laboratórium részéről Fekete Norbert és Szekrényes István vett részt. A DH-LAB projektje mellett a másik idei díjazott a Szabadtéri Néprajzi Múzeum demenciaprogramja volt.

A DH-LAB a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézetének, a Miskolci Egyetemnek, valamint az ELTE BTK TI Digitális Bölcsészet Tanszék szakértőinek közreműködésével, az ELTE IK Mesterséges Intelligencia Tanszék hallgatóival közösen alakítja ki a magyar nyelvre optimalizált AI eszközök alkalmazásának módszertanát a közgyűjteményekben, a nyílt tudományosság elveinek megfelelően, saját hardware környezetben. Közös munkájuk egyik első és legjelentősebb eredménye volt az innovációs díjjal elismert kézírásfelismerő modell kifejlesztése.

A kézírást felismerő projekt eredményei és hatása

A fejlesztés azért egyedi és innovatív, mert hazánkban még nem történt ilyen nagyságrendű, AI-alapú kézírásfelismerés magyar digitális bölcsészek és AI szakértők közreműködésével, magyar szakemberek és számítástechnikai eszközök használatával. A projekt során egy olyan általános kézírás-felismerő modell jött létre, amelyet a közgyűjtemények szabadon felhasználhatnak. Így a jövőben szinte korlátlan mennyiségű magyar nyelvű 19. századi kéziratoldalt dolgozhatnak fel, amely szövegek eddig nem képezték a kulturális örökség integráns részét.

A kifejlesztett módszertan olyan piaci területen is újabb innovációk kiindulópontja lehet, mint például a céges dokumentumok AI-alapú feldolgozása. A technológiát olyan NKFIH minősítéssel rendelkező kiváló kutatási infrastruktúrák integrálják munkameneteikbe, mint a DH-LAB-QULTO közös kutatási infrastruktúra, vagy a HUN-REN BTK EtnoLab projektje.

Palkó Gábor projektvezető, a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa az elismerés kapcsán elmondta, „a 21. század első évtizedeiben két egymással szorosan összefüggő és párhuzamos trend figyelhető meg a kultúra és a tudomány területén. Egyrészt a mesterséges intelligencia (angol rövidítésével: AI) olyan mértékben alakítja át és helyettesíti a megszokott kulturális gyakorlatokat, ami korábban elképzelhetetlen volt, másrészt, részben a kulturális örökség digitalizálása, részben pedig a digitálisan keletkező anyagok hatalmas mennyisége miatt korábban elképzelhetetlen nagyságrendben jönnek létre adatbázisok és adathálózatok”.

Hozzátette, „a digitális örökség diskurzusában a könnyen feldolgozható és közzétehető nyomtatott vagy digitálisan keletkező anyagok mellett az igazi – azaz kézzel írt – kéziratok háttérbe szorulnak, mivel nem tehetők kereshetővé olyan általános modellekkel, amelyek nem veszik figyelembe az adott dokumentumcsoport sajátos jellemzőit. Különösen problémás, hogy az AI eszközök jobban működnek a nagy világnyelvek esetében, amelyeket több százmillióan beszélnek. Ezért a magyar kézzel írt dokumentumok különösen alulreprezentáltak a digitális kulturális örökség egészében”. Kiemelte, „a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium projekt egyik elsődleges feladata ezeknek a problémáknak a megoldása”.

A díjazott projektet a november 21. és 23. között a Szépművészeti Múzeumban megrendezendő Science Expo nevű magyar tudományos tárlaton is bemutatják a nagyközönségnek.

Arany János hivatali iratainak AI-alapú feldolgozásáért kapott innovációs díjat egy új fejlesztés

Arany hivatali iratai és azok jelentősége

Kiváló írónk és költőnk, Arany János 1859-től a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja volt, ahol főtitkárként is dolgozott. Utóbbi poszton végzett adminisztratív munkája óriási jelentőséggel bírt: meghatározta és kialakította az MTA működési kereteit, ezzel pedig az egyik legfontosabb magyar tudományos intézménnyé tette azt. A hivatali iratok korpuszának teljes mérete jelentősen nagyobb a korábbi ismereteinknél, mintegy 9200 dokumentum, amely nagyjából 30.000 kéziratfotónak felel meg.

A saját HTR (Handwritten Text Recognition) modell tanításához 200 lapnyi Arany-kézírás mellett Arany titkárának, Ring Adorjánnak a kezétől származó, valamint további, csaknem 30 kéz írását tartalmazó korpuszt készítettek a szakértők. A modellt összesen 874 átírt kéziratlapon tanították, amely után a pontossága nem haladta meg az 5%-os betű szintű hibaarányt. A hivatali iratok publikálása jelenleg folyamatban van az MTA Könyvtár repozitóriumában, kereshető PDF-ek formájában.

Arany János hivatali iratainak AI-alapú feldolgozásáért kapott innovációs díjat egy új fejlesztés

A Társadalmi Innovációs Díjról

Az elismerés olyan új ötlet kifejlesztéséért és megvalósításáért adományozható, amely társadalmi szükséglet kielégítésére irányul, közösségi kapcsolatokat erősít, vagy együttműködést alakít ki, ezáltal megoldást nyújthat a társadalmi folyamatokat befolyásoló problémákra, és végső célként javíthatja egy adott térség vagy közösség jólétét, illetve nemzetközileg is adaptálható megoldást mutat be.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás