Az amerikai Egészségügyi Kutatási Tanács is támogatja az ELKH kutatóit a D3 dopaminreceptorok nanoszintű eloszlásának vizualizálásához szükséges eszközök fejlesztésében

2022.08.22

Katona István, az ELKH Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) tudományos tanácsadója, az Indianai Egyetem professzora és Keserű György Miklós, az ELKH Természettudományi Kutatóközpont (TTK) kutatóprofesszora két évre szóló, 413 ezer dollár összegű támogatást nyert az Egyesült Államok Egészségügyi Kutatási Tanácsának (National Institutes of Health, NIH) Kábítószerkutatási Intézetétől (National Institute on Drug Abuse, NIDA) a cariprazine hatásmechanizmusának vizsgálatára, valamint a kóros idegrendszeri folyamatokkal összefüggő molekuláris változások tanulmányozására szolgáló eszközök fejlesztését célzó módszertani és neurobiológiai kutatásaikra. A skizofrénia, a bipoláris betegség és a depresszió kezelésében alkalmazott magyar fejlesztésű gyógyszer, a cariprazine hatásmechanizmusának vizsgálata új utakat nyithat a pszichiátriai betegségek neurobiológiai alapjainak kutatása terén. A D3 dopaminreceptorok nanoszintű eloszlásának vizsgálatára szolgáló szuperrezolúciós képalkotó eszközök kifejlesztésével a projekt hozzájárulhat a szenvedélybetegségek és a bipoláris zavarok együttes előfordulásának hátterében álló neurobiológiai mechanizmusok megértéséhez.

A KOKI és a TTK kutatói által kidolgozott PharmacoSTORM eljárás keretében ‒ tervezett fluoreszcens molekulák segítségével és a STORM (Sztochasztikus Optikai Rekonstrukciós Mikroszkópia) szuperrezolúciós mikroszkópia alkalmazásával ‒ nanométeres pontossággal lehet farmakológiai méréseket végezni receptorokon, ioncsatornákon és enzimeken. Katona István és Keserű György Miklós e technológia segítségével a közelmúltban a magyar fejlesztésű cariprazine működését kezdte vizsgálni. Első eredményeiket a Nature Communications folyóirat közölte 2021-ben.

A cariprazine az egyik legígéretesebb új gyógyszer a skizofrénia, a bipoláris betegség és a depresszió kezelésében, hatásmechanizmusának vizsgálata új utakat nyithat a pszichiátriai betegségek neurobiológiai alapjainak kutatása terén. A cariprazine széles terápiás profilja, a D3 dopaminreceptorok irányában mutatott nagy affinitása és preferenciája, valamint e receptorok agyi eloszlási mintázata arra utal, hogy az összetett hatásmechanizmus teljes megértéséhez több különböző idegsejttípus vizsgálatára is szükség van. Ugyanakkor ezek a sejtek nagyon kevés D3 receptort termelnek, ezért a támogatott projektben a korábbiaknál hatékonyabb jelölőanyagok, valamint nagyobb optikai és térbeli felbontást biztosító vizsgálati módszerek fejlesztése valósul meg.

A D3 dopaminreceptorok szerepet játszhatnak a kóros ingerületátviteli folyamatok szabályozásában, az idegrendszer sejtjeinek és szinapszisainak kommunikációjában, valamint a jutalmazás és a tanulás agyi folyamataiban. A D3 receptorok nanoszintű eloszlásának vizualizálása és a kóros folyamatokkal összefüggő molekuláris változások tanulmányozására szolgáló új eszközök kifejlesztése révén a kutatások a szerhasználati és a bipoláris zavarok együttes előfordulásának hátterében álló neurobiológiai mechanizmusokba is betekintést nyújthatnak.

Az amerikai Egészségügyi Kutatási Tanács is támogatja az ELKH kutatóit a D3 dopaminreceptorok nanoszintű eloszlásának vizualizálásához szükséges eszközök fejlesztésében

Az NIH R21 támogatásról:

Az R21-es támogatási mechanizmus célja a felfedező-fejlesztő kutatások ösztönzése azáltal, hogy támogatást nyújt a projektfejlesztés korai és koncepcionális szakaszához. A támogatott projektekkel szemben elvárás, hogy új utakat nyissanak meg, vagy korábbi felfedezéseket fejlesszenek tovább új irányok vagy alkalmazások felé. A nagy kockázatú és nagy hozzáadott értéket képviselő kutatások áttörést hozhatnak egy adott területen, illetve olyan új technikákat, hatóanyagokat, módszereket, modelleket vagy alkalmazásokat eredményeznek, amelyek hatással lesznek az orvosbiológiai, viselkedési vagy klinikai kutatásra.

Megosztás