Az EK szakemberei a világon elsőként lőttek ki az ITER fúziós berendezés védelmét szolgáló hidrogénjég-lövedékeket

2022.10.21 | szerző:

Az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont (EK) munkatársainak közreműködésével megvalósuló ITER az egyik legnagyobb, nemzetközi összefogással épülő kísérleti fúziós erőmű, melynek célja a fúziós energiatermelés technológiai megvalósíthatóságának demonstrálása. Az EK Fúziós Plazmafizika Laboratóriumának szakemberei rekordidő alatt tervezték, építették meg és helyezték üzembe a berendezés biztonságos és gyors leállítását szolgáló kísérleti belövőrendszert, amellyel 2021 decembere óta közel 400 kilövést hajtottak végre az EK KFKI Campusán. A laboratórium munkatársai 2022 nyarán a világon elsőként készítettek és lőttek ki olyan hidrogénjég-lövedékeket, amelyet később az ITER-ben is használni fognak.

EK_CER _ITER_fusion_system_1

Az ITER berendezésben a Nap közepén uralkodó hőmérsékletnél forróbbra hevített, nagyjából százmillió Celsius-fokos (°C) hidrogénplazma ég el héliummá, miközben tízszer több energia keletkezik, mint amennyit az anyag fűtéséhez felhasználnak. Az EK Fúziós Plazmafizika Laboratóriuma csaknem két évvel ezelőtt nyerte el az ITER projekt keretében kiírt pályázatot, melynek célja egy támogató laboratórium építése, valamint a fúziós berendezés biztonságos leállítására szolgáló technológia kidolgozása és tesztelése.

EK_CER _ITER_fusion_system_2

Az EK szakemberei a világon elsőként lőttek ki az ITER fúziós berendezés védelmét szolgáló hidrogénjég-lövedékeket
Egy neonpellet érkezése a törési pontra

A berendezés védelme érdekében a biztonságos és gyors leállítást huszonhét darab belövőeszköz fogja szolgálni, melyekből a puskagolyó gyorsaságú, -260 °C-os hidrogénjég-lövedék, az úgynevezett pellet apróbb jégdarabokra törve érkezik meg a forró plazmába. Az EK laboratóriumának mérnökei és kutatói a koronavírus-világjárvány közepén rekordidő alatt tervezték, építették meg és helyezték üzembe azt a kísérleti belövőrendszert, amellyel 2021 decembere óta közel 400 kilövést hajtottak végre az EK KFKI Campusán. A laboratóriumban 2022 nyarán a világon elsőként készítettek és lőttek ki olyan nagy hidrogénpelletet, amelyet később az ITER-ben is használni fognak.

Az elmúlt évek számos kapcsolódó hazai eredményének köszönhetően a magyar fúziós közösség nagy számban képviseltette magát az idei 32. Symposium on Fusion Technology (SOFT) konferencián. A több mint 580 résztvevővel Dubrovnikban megrendezett eseményen tizenkilenc magyar kutató és mérnök tizenhét poszter keretében számolt be eredményeiről.

EK_CER _ITER_fusion_system_3
Experts from EK-CER pioneering in injecting hydrogen ice pellets that will serve to protect the ITER fusion system

Az EK és ipari partnerei a konferencia kiállításán is bemutatkoztak, ahol a magyar stand az egyik leglátogatottabb volt a kiállítótérben.

Megosztás