Hogyan válaszol az AI a földtudomány alapkérdéseire? Mekkora a Nap születésének időskálája? Tényleg lett társa a vörös szuperóriás csillagnak?

2024.11.18

Érdekes kérdésekre még érdekesebb válaszok születtek a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontban a közelmúltban, amelyeket most össze is gyűjtöttünk.

Nem tudhat mindent pontosan az AI sem

Egyre többen használják az olyan nagy nyelvi modelleket, mint pl. a ChatGPT, Bard vagy a magyar PULI GPT-3SX, mert könnyen hozzáférhetőek és különösebb programozási tudás nélkül lehet velük eddig elképzelhetetlen mennyiségű információt feldolgozni. Azonban számos aggasztó probléma is felmerült ezekkel kapcsolatban, mint például a válaszokban kapott torzítások, a felhasználók által feltöltött fájlok és a megadott adatokhoz köthető adatvédelmi kockázatok, a működésük pontos leírásának, átláthatóságának hiánya, valamint egyszerűen a hibás válaszok.

Hogyan válaszol az AI a földtudomány alapkérdéseire? Mekkora a Nap születésének időskálája? Tényleg lett társa a vörös szuperóriás csillagnak?

A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és a német Climate Risk Analysis kutatói megvizsgálták, hogy a ChatGPT által megfogalmazott, a földtudományok számára legfontosabbnak ítélt 100 kérdés mennyire hiteles, és van-e különbség a válaszokban, ha az azonos jelentéssel bíró "Earth Sciences" vagy "Geosciences" szinonimákat használjuk a kérdésfeltevésben.

Tanulmányuk rámutat, hogy bár az "Earth Sciences" és "Geosciences" azonos jelentésű szavak az angol szaknyelvben, a nyelvi modelleknek feltett kérdésekben eltérő jelentéssel jelentek meg. A vizsgálat során kiderült, a mesterséges intelligenciára épülő nagy nyelvi modellek nem tudnak függetlenedni a tanításukra használt adatok torzításától. A kutatók szerint éppen ezért mindig kritikusan kell vizsgálnunk a tőlük kapott válaszokat.

A cikk először a degruyter.com-on jelent meg, bővebben itt lehet erről olvasni.

Kiszámolták, mennyi idő alatt alakult ki a Napunk

Egy nemzetközi kutatói együttműködés, köztük a HUN-REN CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet és a Szegedi Tudományegyetem asztrofizikusai 4,6 milliárd év távlatában is képesek voltak megbecsülni központi csillagunk kialakulási időskáláját.

Hogyan válaszol az AI a földtudomány alapkérdéseire? Mekkora a Nap születésének időskálája? Tényleg lett társa a vörös szuperóriás csillagnak?

Először sikeresen megmérték a teljesen ionizált tallium ionok bomlását a németországi GSI/FAIR laboratórium speciális részecskegyorsítójának segítségével, majd a kísérlet eredményei alapján kiszámították, mennyi radioaktív ólom (205Pb) keletkezik a csillagok belsejében.

A meteoritokból származtatható 205Pb mennyiséggel összevetve megállapították, a Nap viszonylag gyorsan, 10-20 millió év alatt alakult csillaggá a keletkezési területének gázanyagából. Ez összhangban van ugyanezen csillagokban keletkezett más radioaktív atommagokkal. Ez azt jelenti, hogy a Napunk nem egymagában született, hanem egy nagy csillagcsaládban, számos testvérével együtt, amelyek régen szétszéledtek és elvesztették egymást.

A cikk először a Nature című folyóiratban jelent meg, bővebben itt lehet erről olvasni.

Lehet testvére a vörös szuperóriás csillagnak

A Betelgeuze csillag fényesedése és halványodása évek óta izgalomban tartja a csillagászokat, és némelyek meg vannak győződve róla, hogy ez egy közelgő szupernóva-robbanás előszele lehet. A HUN-REN CSFK kutatóinak és amerikai kollégáiknak új eredményei szerint azonban a fényváltozások valódi oka egy eddig ismeretlen kísérőcsillag lehet.

Hogyan válaszol az AI a földtudomány alapkérdéseire? Mekkora a Nap születésének időskálája? Tényleg lett társa a vörös szuperóriás csillagnak?

Az éjszakai égbolt tizedik legfényesebb csillaga, a Betelgeuze, talán még sincs a szupernóvává válás határán. Ezt állítja egy új tanulmány, amely a csillag fényváltozásainak vizsgálatából arra jutott, azokat sokkal valószínűbb, hogy egy körülötte keringő, eddig ismeretlen másik csillag okozza.

A „Betel-tesó” („Betelbuddy”, ahogy a tudományos szakcikk vezető szerzője, Jared Goldberg, az angol eredetiben elnevezte), egyfajta hókotróként működik: eltakarítja az óriáscsillag által termelt, annak fényét leárnyékoló csillagkörüli port maga körül. Emiatt a Betelgeuze-t időszakosan fényesebbnek, majd megint halványabbnak látjuk, ahogy a kísérője körbejár.

A kutatók még nem tudták egyértelműen meghatározni, milyen égitest is lehet a Betel-tesó. Egy Naphoz hasonló csillag a legesélyesebb jelölt, de más kutató neutroncsillagnak tartja a kísérőt. A kutatók jelenlegi terve, hogy elcsípjék, megörökítsék a kísérőt, amelynek legjobb megfigyelhetősége idén december 6-a körül lesz.

A cikk először az arxiv.org-on jelent meg, bővebben itt lehet erről olvasni.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás