Kikutatták, milyen vulkánkitörések zajlottak a Kárpát-medence kialakulásakor
Összegyűjtötték a Kárpát–Pannon térség kialakulásával egy időben zajlott vulkántevékenységeket és a kitörések okait a Geological Society London különkötetében. Az így összegyűlt adatok nemcsak a geológiai kutatások miatt fontosak, hanem a geotermális energiaforrások és nyersanyagok feltárásában, továbbá a földrengések és vulkánkitörések felmérésében is, mondta a kutatásban részt vevő HUN-REN CSFK Földtani és Geokémiai Kutatóintézetének kutatója.
A Kárpát–Pannon térség vulkáni történetét bemutató új összefoglaló munka jelent meg a Geological Society London kiadványában. A most megjelent cikk szerzői, köztük Lukács Réka, a HUN-REN CSFK Földtani és Geokémiai Kutatóintézetének kutatója, a térségünk kialakulásával egy időben zajlott vulkánkitörések okait foglalják össze. A térség vulkanizmusát bonyolult tektonikai folyamatok irányították, amelyek között kiemelt fontossága volt a bolygónk legkülső merev kőzetburkának (litoszférának) és ezen belül a földkéregnek az elvékonyodása, továbbá a kőzetlemez alábukás (szubdukció), a földköpenyben zajló lassú áramlások, valamint a térséget felépítő mikrolemezek mozgásai.
Érdekesség, hogy a Kárpát-medencében (Kárpát-Pannon térségben) nem található meg a lemeztektonikai modellekből ismert klasszikus vulkáni ív, amely jellemzően szubdukciós zónák mentén jön létre. Ezért a szerzők szerint az "ív mögötti medence" kifejezés csak szerkezetföldtani értelemben használható a Pannon-medencére vonatkozóan. A vulkáni tevékenység során nagyon változatos képződmények alakultak ki, amelyek keletkezésének okait a kőzetek és az azokban lévő kristályok megjelenése és kémiai összetétele alapján tárták fel a szakemberek.
A térség legfiatalabb vulkáni kitörései körülbelül 100-30 ezer évvel ezelőtt történtek, főként a még mindig aktív délkeleti Kárpátok területén. Ezek a kitörések azt jelzik, hogy a térség geológiailag még ma is aktív és folyamatosan alakul, habár a vulkáni működés ismétlődésének időbeli léptéke emberi szempontból hosszú, több tízezer éves nagyságrendű.
Az intenzív, közel fél évszázados tudományos kutatások ellenére még mindig számos megválaszolatlan kérdés maradt a vulkanizmus és a tektonikai folyamatok közötti összefüggésekről. A vulkáni kőzetek összetétele és kialakulásuk folyamata különböző tényezők, például a magma keletkezési körülményei, a földkéreg felépítése és a földtani környezet hatására változik. A térségünkben lévő egyes vulkáni tevékenységek ideje és helye gyakran nem felel meg a klasszikus lemeztektonikai modelleknek, ezért új megközelítések szükségesek a vulkanizmus okainak megértéséhez. „A Kárpát–Pannon térség bonyolult vulkanizmusa kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a "forrástól a felszínig" filozófiát alkalmazva a kutatók jobban megértsék a magmás folyamatok és a geodinamikai mozgatórugók közötti kapcsolatot” – véli a HUN-REN CSFK kutatója.
A térség vulkanizmusának tanulmányozása nemcsak a geológiai kutatások számára fontos, hanem a geotermális energiaforrások és nyersanyagok feltárásában, továbbá a természeti kockázatok, például földrengések és vulkánkitörések felmérésében is. Ez az összefoglaló munka a 11 éve fennálló HUN-REN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport számos tudományos eredményeit összesíti, ami megalapozta többek között Lukács Réka sikeres MTA Lendület kutatócsoport alakítására beadott pályázatát is. A MTA–HUN-REN CSFK Lendület PannonVulkán Kutatócsoport céljai között szerepel, hogy tovább bővítse a térség vulkanizmusával kapcsolatos ismereteinket, valamint kutatásaival hozzájáruljon a vulkánkitörések okainak és lefolyásának jobb megértéséhez.