Négy neves kutató dolgozik majd HUN-REN-es kutatóhelyen a Research Grant Hungary programban
Három külföldi, illetve egy külföldről hazatérő magyar kutató nyert támogatást HUN-REN kutatóhelyeken a Research Grant Hungary programban. A kiváló kutatók a pályázat elnyerésével 2025 januárjától indítják el kutatócsoportjukat, amellyel nagy mértékben hozzájárulnak a HUN-REN kutatási és innovációs potenciáljának növeléséhez.
A Research Grant Hungary pályázati programot 2024. május 23-án hirdette meg a Nemzeti Kutatási és Innovációs Hivatal, amely legfeljebb öt évre kiemelt támogatással ösztönzi a legdinamikusabb alkotási szakaszban lévő kiváló, a nemzetközi tudományos világ élmezőnyébe tartozó külföldi, illetve külföldön élő és alkotó kutatókat. A Research Grant Programban nyertes kutatók szakterületük formálóiként, iskolateremtő vezető kutatóként ígéretes kutatási projektjeik megvalósításával hozzájárulnak ahhoz, hogy hazánk a térség kutatás-fejlesztési és innovációs központjává fejlődhessen.
A pályázati program további célja a Neumann János Programban meghatározott innovációs fókuszterületekhez kapcsolódó, az ezen a területeken a nemzetközi tudományos világ élmezőnyébe tartozó kutatók a hazai innovációs ökoszisztémába történő szerves beágyazása, melynek éléréséhez most négy kiváló kutató nyert 5 évre csaknem 1 milliárd Ft-os támogatást.
A projektek közül háromnak (Sierd Cloetingh, Christer Halldin és Richard Pestell) a Támogatott Kutatócsoportok Irodája, míg Nagy András projektjének a Természettudományi Kutatóközpont a befogadó intézménye.
Sierd Cloetingh a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézettel, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel és a Soproni Egyetemmel együttműködve indítja el kutatásait, amelyekben a biztonság és védelem pillérhez, valamint a zöld átállás és a körforgásos gazdaság pillérhez kapcsolódóan a Föld-rendszer dinamikájának és a geotermikus energiára, a geológiai veszélyekre és az éghajlatra gyakorolt hatását vizsgálja. A geotermikus energia kutatásai elősegíthetik hazánk egyik kiemelten fontos energiaforrásával kapcsolatos ismereteinek bővítését, valamint az ezen erőforrásokhoz alkalmazandó hatékony és környezetbarát technológiák kidolgozását és fejlesztését.
Sierd Cloetingh, az Utrechti Egyetem kiváló professzora, az Academia Europaea volt elnöke, az Európai Tudományos és Technológiai Együttműködési Szövetség (COST) korábbi elnöke és az Európai Kutatási Tanács (EKT) alelnöke. A Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagjaként és a soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) stratégiai tanácsadójaként évtizedek óta támogatja a hazai geológiai, földfizikai és űrtudományi kutatásokat. Pályázatának beadásával eddigi munkáját kiteljesítve egy öt éves időszakban vezető kutatóként a HUN-REN FI fő kutatási témáinak fellendítésével, nemzetközi színtérre történő belépésével és regionális központtá történő alakításával jelentősen hozzájárulhat a hazai földfizikai és űrtudományi kutatások megerősítéséhez.
Christer Halldin a Semmelweis Egyetemmel együttműködve indítja el kutatásait, amelyben az egészséges élet pillérhez kapcsolódóan a különböző ideggyulladások (neuritis) diagnosztikai és terápiás képalkotási eljárásokkal történő kutatását és fejlesztését fogja végezni. Christer Halldin a Karolinska Intézet PET (Positron Emission Tomograhy) centrumának vezetője, nemzetközi szaktekintély a központi idegrendszeri PET radioligandok fejlesztése és azok transzlációs képalkotásban való alkalmazása területén az állatkísérletektől a klinikai alkalmazásig. Kutatásai a klinikai alkalmazások mellett új biomarkerek, reagensek fejlesztésére is irányulnak, amelyek spin-off cég alapítása útján forgalmazhatóak lehetnek.
Christer Halldin kutatásaival az elmúlt 20 évben magyarországi együttműködések keretében jelentős eredményeket ért el, amelyekkel nemcsak a hazai tudományt erősítette, hanem a kutatás-fejlesztés eredményeként ipari innovációs bevételeket is eredményezett. A magyar kapcsolatok közül a Richter Gedeon Zrt.-vel történt együttműködés a legjelentősebb, amelynek eredményeképpen a vinpocetin hatóanyag (CAVINTON) újraindikációjához, valamint a VRAYLAR (cariprazine) gyógyszer fejlesztéshez járult hozzá. Emellett fontos kiemelni a Mediso MultiScan LFER és nanoScan PET/CT berendezéseinek fejlesztéséhez történt hozzájárulását is, amelyekkel a molekuláris képalkotás területén a precíz molekuláris információk és a pontos anatómiai részletek együttesen vizsgálhatók.
Nagy András a HUN-REN Természettudományi Kutatóközponttal és a Semmelweis Egyetemmel együttműködve hozza létre kutatócsoportját, amelynek során egy forradalmi megközelítésben erőteljes szövetségesekké alakítják át a betegek rákos sejtjeit a betegség elleni küzdelemben. Módszerük lényege a beteg tumorsejtjeinek fúzióján alapul egyedülállóan tervezett őssejtekkel. Így olyan hibrid sejtek jönnek létre, amelyek egyszerre biztonságosak és rendkívül immunogének. A szervezet természetes védekező mechanizmusainak ilyen izgalmas új módon történő felhasználásával remélik, hogy jelentősen javíthatják a rákbetegek gyógyulását. Megközelítésük ígéretes új irányt képvisel a rákterápiában, amely megváltoztathatja a rák elleni küzdelem módját és reményt ad a hatékonyabb és tartósabb kezelésekre.
Nagy András 1994-ben hozta létre Kanadában laboratóriumát a Lunenfeld-Tanenbaum Kutatóintézetben, a Sinai Kórházban és a Torontói Egyetemen. Intézetében kezdetben az egér embrionális őssejtjeinek biológiájával, valamint az emlősök fejlődése és betegségei genetikájának tanulmányozásával foglalkozott. A humán őssejtek megjelenése után a degeneratív betegségek őssejtalapú terápiáinak kifejlesztésére összpontosított. 2009-ben létrehozta az első egér és ember által indukált pluripotens (iPS) sejtvonalakat anélkül, hogy genetikailag megváltoztatta volna őket. Ezt az úttörő munkát a Scientific American TOP 10 HONOR ROLL elismerésben részesítette.
Richard Pestell az Országos Onkológiai Intézettel és a Debreceni Egyetemmel együttműködve kívánja létrehozni magyarországi laboratóriumát, amelyben a Neumann János Program egészséges élet pilléréhez kapcsolódóan a tumorok kezelésére alkalmazható gyógyszerek kutatását és fejlesztését fogja végezni. Richard Pestell nevéhez kiemelkedő tudományos teljesítménye mellett számos szabadalom, új gyógyszerhatóanyag piacra vitele és hat eredményesen működő biotechnológiai cég alapítása köthető (LightSeed, Shenandoah, ioROC, StromaGenesis, ProstaGene, EcoGenome).
Richard Pestell rákkutató, a Baruch S. Blumberg Institute Pennsylvania Cancer and Regenerative Medicine Center (Pennsylvania Rák és Regeneratív Orvostudományi Központ) elnöke, a philadelphiai Wistar Institute Cancer Center munkatársa, korábban a philadelphiai Thomas Jefferson Egyetem ügyvezető alelnöke, rákellenes nonprofit szervezetek vezetője, köztük két amerikai rákközpontot irányított (Lombardi Comprehensive Cancer Center és a Thomas Jefferson Egyetem Sidney Kimmel Rákközpontja), ahol osztályokat, intézeteket alapított. Kutatásai nemcsak kiemelkedő tudományos hatást váltottak ki, hanem közvetlenül új terápiai alkalmazásokhoz is vezettek. Dr. Pestell azonosította a legfontosabb genetikai célpontokat, beleértve a ciklineket és a CCR5-öt. A ciklin D1 emlőrákban végzett preklinikai tanulmányai, valamint a CDK-inhibitorok preklinikai vizsgálata az emlőrák klinikai vizsgálatainak alapját képezték. Ezeket az amerikai gyógyszerhatóság, az FDA már engedélyezte a rák kezelésére.