Alpesi jégbarlangokban élő baktériumok titkát keresik magyar kutatók

2024.12.04 | szerző:

Új biotechnológiai megoldásokhoz vezethet, ha megértjük, hogyan alkalmazkodnak az extrém körülmények között élő baktériumok, állítják magyar kutatók. A nemzetközi NANOCAVE nevű kutatócsoport – hazai és osztrák egyetemek és intézetek együttműködésével – jelenleg alpesi barlangok vasoxidos élőhelyeihez alkalmazkodott baktériumokat vizsgál.

A mérsékelt égövi barlangokban élő prokariótákról (azaz a sejtmag nélküli egysejtűekről) és a biogeokémiai ciklusokban (ezek a Föld elemkörforgalmi ciklusai, amelyekben az egyes tápelemek regenerációja valósul meg) betöltött szerepükről számos tanulmány beszámolt már, azonban a magashegységi jégbarlangok baktériumközösségeiről csak korlátozott ismeretekkel rendelkezünk. Ezek az élőhelyek extrém környezeti kihívást jelentenek a baktériumok számára a tartósan hideg hőmérséklet, a kalcium- és helyenként a magnézium magas koncentrációja, valamint az alacsony szervesanyag-tartalom és a barlangfalakat érő kiszáradási stressz miatt.

CSFK jégbarlang

Fotós: Christopher Spoetl

 

Ezeknek a hideghez alkalmazkodott baktériumközösségeknek a tanulmányozásával betekintést nyerhetünk a zord környezeti feltételekhez való alkalmazkodáshoz szükséges stratégiákba, illetve olyan biokémiai folyamatokat, enzimreakciókat ismerhetünk meg, amelyek alkalmazásával elősegíthető egyebek mellett a szénhidrogének lebontása. Ezek pedig akár új biotechnológiai alkalmazásokhoz is vezethetnek, vélik magyar kutatók.

NANOCAVE kutatócsoport – amelyben a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földtani és Geokémiai Intézetének és az Innsbrucki Egyetemnek a kutatói vesznek részt az ELTE, a Soproni Egyetem és a Pannon Egyetem kutatóival együttműködve – az alpesi Obstans-jégbarlang (Karni-Alpok, Ausztria) baktérium- és archaeaközösségeit (más néven az ősbaktériumokat) vizsgálta újgenerációs amplikon szekvenálással, valamint a baktériumtörzsek 10°C-on történő tenyésztésével és anyagcseréjük tanulmányozásával.

Magyar és osztrák kutatók megállapították, a szélsőséges környezethez nagy számú 20 és 40°C közötti optimális hőmérséklethez adaptálódott, de 0°C-on is növekedésre képes (ún. pszichrotoleráns) egysejtű, valamint a 15°C-os optimális hőmérséklethez szokott (ún. pszichrofil) egysejtűek és kemoorganotróf, azaz a redukált szerves vegyületek oxidációjából energiát nyerő baktériumtörzsek alkalmazkodtak.

CSFK jégbarlang baktériumok

Fotós: Christopher Spoetli

 

A jégbarlangból származó mikrobák tenyésztéses kísérleteinek eredményeként néhány hét alatt közel 0,2 milliméteres méretű kalcium- és magnéziumtartalmú karbonátok képződtek 10°C-on. Az új eredmények arra utalnak, hogy az extrém alacsony hőmérsékletű, felszín alatti környezetben észlelt változatos összetételű prokarióta közösségek aktívan hozzájárulnak a karbonátkiváláshoz, annak ellenére, hogy a folyékony víz jelenlétének fizikai határán élnek.

A sikeres együttműködést folytatva a kutatók szeptember végén az osztrák Alpokban, 2500 méteres tengerszint feletti magasságban lévő felhagyott tárnából gyűjtöttek mintákat bakteriológiai vizsgálathoz. A hely egyik különlegessége, hogy a tárnát olyan vas-oxihidroxid képződmények (szalma- és állócseppkövek) borítják, amelyek egy alig 2°C fokos oldatból váltak ki. Ilyen barlangi képződményekkel főleg felhagyott ércbányák táróiban találkozhatunk, azonban ennyire alacsony hőmérsékletű környezetből még nem vizsgálták az előfordulásukat. Különösen izgalmas kérdés, hogy vajon a kriogén hőmérséklethez alkalmazkodott mikrobák részt vesznek-e ezen képződmények kialakításában. 

A kutatást a hazai NKFI ANN141894, az RRF-2.3.1-21-2022-00014 és az SSN-139585, az ELKH SA-41/2021 és az osztrák FWF FI5050 kódszámú pályázatok támogatják. A magyar és osztrák kutatók közös tanulmánya a rangos Scientific Reports folyóiratban jelent meg.

CSFK jégbarlang baktériumok

Fotós: Christoph Spötl

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás