Mozgalmas őszi hónapok a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetben: nemzetközi workshop és tanulmányi túra
A nemzetközi TOPO-EUROPE workshopnak adott otthont a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) még októberben. Előtte a tihanyi obszervatóriumukban a penci Kozmikus Geodéziai Obszervatórium és a Budapesti Műszaki Egyetem kollégáikat látták vendégül.
A tavalyinál is nagyobb érdeklődést kapott a HUN-REN FI által megrendezett nemzetközi TOPO-EUROPE workshop, amelyen 10 európai országból több mint 60-an vettek részt, főleg kutatók, valamint az ipar és az alkalmazott tudományos szervezetek képviselői. (Az idei rendezvény megszervezését a Tudományos Mecenatúra program támogatta (MEC_SZ 149113).)
Az esemény (a részletes program itt érhető el) terepgyakorlattal kezdődött, amely során a résztvevők több környékbeli geológiai feltárást tekinthettek meg az osztrák-magyar határ mentén. A terepbejárást Tari Gábor (a bécsi OMV főgeológusa) és Porkoláb Kristóf (a HUN-REN FI tudományos munkatársa) vezette. A workshop előadói napját Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke nyitotta meg, amelyet az Academia Europaea volt elnöke Sierd Cloetingh nyilvános plenáris előadása követett „Quo vadis TOPO-EUROPE?” címmel.
Ezt követően tudományos előadások következtek rangos európai egyetemek, kutatóintézetek és ipari szereplők közreműködésével. A workshop két fő témakör köré csoportosult; az egyik a föld mélyén és a földfelszínen zajló folyamatok kölcsönhatásaira koncentrált, a másik pedig a geoenergetika és földtani kockázatok témaköreire volt kihegyezve.
Az előadói nap után csoportos megbeszéléseken a kutatók és ipari szereplők konkrét projektötleteket vitattak meg, illetve egy, a tavalyi TOPO-EUROPE workshopon született, jelenleg már futó EU-COST pályázat (EUROBIG) tevékenységeit foglalták össze. A workshop eredményeképp beadtak egy újabb COST pályázatot természetes hidrogén kutatás témakörében, továbbá egy széles körű doktori program elindítását célzó, szintén Európai Uniós pályázat is szerveződik, tudtuk meg a HUN-REN FI-től.
A TOPO-EUROPE workshopon és a Nemzetközi Litoszféra Program krakkói találkozóján bemutatott eredményekből született valamennyi tudományos publikációt a rangos Global and Planetary Change folyóiratban szervezett különszám foglalja majd össze. A soproni eseményhez kapcsolódóan rendezték meg a holland-magyar-román Topo-Transylvania együttműködés aktuális találkozóját is, amely Európa szeizmikus szempontból egyik legveszélyesebb területe a Vráncsa-zóna geodinamikájának vizsgálatával foglalkozik.
A sikeres tavalyi és idei TOPO-EUROPE találkozók nyomán egyértelművé vált, hogy a HUN-REN FI soproni intézete a TOPO-EUROPE éves workshopjainak állandó helyszíne. A következő találkozó 2025 őszén várható.
Az októberi workshop előtt a penci Kozmikus Geodéziai Obszervatórium (KGO) és a Budapesti Műszaki Egyetem kollégái tettek látogatást a HUN-REN FI tihanyi obszervatóriumában.
A látogatás az első lépés a három intézet közötti hosszú távú együttműködés kialakításában, tájékoztatott bennünket a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet. A felek egy integrált műholdas geodéziai állomás telepítésének részleteit tárgyalták meg, amely a KGO által fejlesztett és fenntartott hazai Integrált Műholdas Magassági Alapponthálózat (IMMA) egyik pontja lenne. Az alappont két fő tartozéka egy permanens GNSS állomás, illetve egy ún. iker-radarreflektor, mely a Sentinel–1 műholdak által kibocsátott mikrohullámokat veri vissza nagy koherenciával.
A GNSS állomást a KGO biztosítja, a radarreflektor pár pedig a FI-BME együttműködés során kifejlesztett dizájn alapján gyártanák és telepítenék. Az integrált állomás mindhárom intézet számára szolgálhatna értékes adatokkal. A valós idejű GNSS adatok bekerülnének a KGO GNSS szolgáltatásába, a közel valós idejű adatokat pedig a semleges légkör (troposzféra) és ionizált felső légkör (ionoszféra) kutatásában használhatná fel a BME és az FI. A KGO által végzett hosszú távú GNSS adatanalízissel megbecsülhetővé válik az állomás abszolút elmozdulása, amely egyrészt a Sentinel–1 felvételek segítségével meghatározott radarreflektor mozgás validálására használható, másrészt beépíthető a KGO által fejlesztett országos felszínmozgás modellbe.
A látogatás zárásaként a résztvevők közös szándékukat fejezték ki a telepítési munkálatok megtervezésére és egy hosszabb távú együttműködést megalapozó szerződés kidolgozására.