Tizenegy HUN-REN-es kutató került az Excellence támogatottjai közé

2024.12.11

Kihirdették a 2024-es Nemzeti Kutatási Kiválósági Program EXCELLENCE kutatási pályázat második körének eredményeit: 24 kiemelkedő kutatói pályázat kap összességében 2 609 659 000 Ft vissza nem térítendő támogatást az NKFI Alapból. A sikeres pályázók között 11 a HUN-REN intézeteiből került ki, összesen 1 319 280 000 forintos támogatást elnyerve.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezelésében meghirdetett Nemzeti Kutatási Kiválósági Program EXCELLENCE kutatási pályázat célja, hogy elősegítse a kutatók sikeres részvételét az Európai Kutatási Tanács (ERC) által meghirdetett nemzetközi pályázatokban, valamint ösztönözze az élvonalbeli kutatási projektek kivitelezését Magyarországon.

A NKFIH kezelésében indított pályázat azokat a kutatókat célozza, akik a nemzetközi tudományos világ élmezőnyébe tartozásukat már korábban jelentős nemzetközi pályázati eredménnyel bizonyították. A program keretében nyújtott támogatás lehetőséget ad arra, hogy a kutatók erős alapokat építsenek a jövőbeni nemzetközi pályázatokhoz, és elősegítsék a hazai kutatói környezet nemzetközi beágyazottságát.

A kutatási támogatás második pályázati felhívására július 1. és szeptember 19. között 56 támogatási kérelem érkezett be, összesen 9 403 473 000 Ft igénnyel, tájékoztatott az NKFIH. A Kutatási Kiválósági Tanács az ERC-hez benyújtott pályázat, és az arra kapott bírálói értékelések figyelembevételével tett javaslatot a támogatandó pályázatokra. A támogatói döntést az NKFIH elnöke hozta meg. Ennek értelmében összesen 24 kiemelkedő kutatói pályázat – közülük 11 a HUN-REN kutatóitól beérkezve – kap 2 609 659 000 Ft vissza nem térítendő támogatást az NKFI Alapból.

A HUN-REN pályázói közül az alábbi kutatók és témák kaptak támogatást:

  • Virosztek Dániel, HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet – Új kihívások a kvantum optimális transzport területén (70 000 000 Ft)
  • Spisak Sándor, HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont – A vastagbélrák megelőzésének potenciális lehetőségei a funkcionális nem-kódoló genom vizsgálatával (120 000 000 Ft)
  • Marengon Marco, HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet – 4-dimenziós egzotikus topológia (150 000 000 Ft)
  • Pintz János, HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet – Kombinatorikus módszerek a számelméletben és a geometriában (100 000 000 Ft)
  • Nyíri Gábor Péter, HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet – A kognitív és érzelmi folyamatok agytörzsi kontrollja (200 000 000 Ft)
  • Hillier Dániel, HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont – MesoBrain: Molekuláris és sejtáramköri útvonalak a kognitív funkciókhoz magasabb rendű emlősökben (150 000 000 Ft)
  • Nemes-Incze Péter, HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont – Új grafénalapú, topologikus és korrelált elektronrendszerek megvalósítása a rétegrend atomi skálájú testreszabásával (179 980 000 Ft)
  • Timinszky Gyula, HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont – Az ADP-riboziláció szerepe az alvás és ébrenlét szabályozásában (60 000 000 Ft)
  • Katona István, HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet – Nem-kanonikus kannabinoid jelátvitel (199 320 000 Ft)
  • Czimmerer Zsolt, HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont – Mikrokörnyezet specifikus makrofág-patogén baktérium interakciók felderítése egér és humán makrofágokban (49 980 000 Ft)
  • Fiala-Butora János, HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont – Szabad elmék - a kényszer nélküli pszichiátriai ellátás nyomában (40 000 000 Ft)

A teljes listát a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal oldalán lehet elérni.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás