Kutatási perspektívák a rák kezelésére: könyvbemutató és konferencia a HUN-REN TTK szervezésében
2024. december 6-án „Harc a rák ellen” címmel könyvbemutatóval egybekötött, sajtónyilvános minikonferenciát tartottak a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban. Az érdeklődők több neves magyar és nemzetközi kutató előadását hallgathatták meg a daganatellenes terápiákról, és a rákos megbetegedések jelentette kihívásokról, valamint a friss kutatási eredményekről. A rendezvényt Gulyás Balázs a HUN-REN elnöke nyitotta meg.
„A HUN-REN életében új fejezetet kezdünk, amelyről reméljük, hogy a hálózat jövőjét hosszan meghatározza” – mondta nyitóbeszédében Gulyás Balázs. A HUN-REN elnöke összefoglalta az elmúlt év fontosabb mérföldköveit, különös tekintettel a HUN-REN megújulásával összefüggő feladatokra és elért eredményekre. Gulyás Balázs hangsúlyozta, hogy a szervezet nemzetközi átvilágítása során feltárt új irányvonalak és fejlesztési lehetőségek jelentős mértékben hozzájárulhatnak a kutatási hálózat megerősítéséhez. Reményei szerint a HUN-REN egyre vonzóbb kutatási környezetté válhat majd mind a hazai, mind a nemzetközi kutatók számára. Gulyás Balázs külön gratulált Nagy Andrásnak, a Research Grant Hungary pályázat keretében Kanadából, a Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute-ból hazaérkező magyar kutatónak, aki a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban kezdi meg munkáját.
Buday László, a HUN-REN TTK főigazgatója rövid köszöntője után Hunyady László, a HUN-REN TTK Enzimológiai Intézet igazgatója az elnöki nyitógondolatokra csatlakozva kiemelte, nagyon komoly lehetőséget lát a HUN-REN megújításában, és úgy vélte, így megszűnhet a hálózat az utóbbi öt évben jellemző stagnálása, a megújítás fellendítheti a magyar kutatás ügyét.
A rendezvény első szekciójában a résztvevők tudományos előadásokat hallgathattak meg a daganatellenes terápiák, a rákos megbetegedések statisztikai adatai, valamint az őssejt-alapú gyógyászat legújabb kutatási eredményei kapcsán. A témáról előadást tartott Masszi Tamás, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikájának igazgatója, valamint Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Ezt követően John Rasko, a University of Sydney professzora „Advancing Cell & Gene Therapies to Address Unmet Medical Needs” címmel tartott átfogó előadást a sejt- és génterápiás fejlesztések legújabb eredményeiről. Előadásában saját kutatásait és az azokhoz kapcsolódó friss publikációkat mutatta be, amelyeket személyes tapasztalatokkal és fotókkal illusztrált.
A konferencián Ivics Zoltán, a Paul-Ehrlich-Institut kutatója, valamint Nagy András tartott előadást az onkológiai kezelések új irányairól. Ivics Zoltán részletesen beszélt a CAR-T sejtes terápiákról, Nagy András pedig az Excalibur névre keresztelt, immunogenitást növelő genetikai módosításokkal előállított sejtalapú kezelésről. Mindkét előadó hangsúlyozta, hogy a sejtszintű és molekuláris diagnosztikai eljárások, valamint az új génterápiás megközelítések bevezetése jelentős előrelépést jelentenek a személyre szabott orvoslásban, kibővítve ezzel a terápiás lehetőségek spektrumát.
Délután John Rasko Élet-re-generálva című könyvének bemutatóján maga a szerző, a fordító és a Gingko Kiadó képviselője is részt vett Nagy András, az aznap bemutatott kötet magyar fordításának szakmai lektora mellett. A magyarul november elején megjelent kötet részletesen foglalkozik azzal a hosszú és kanyargós úttal, amelyet az őssejtgyógyászattal foglalkozó kutatók a kezdetek óta bejártak. A szervezők a közönség és a résztvevők bevonásával panelbeszélgetéssé formálták a záróprogramot.