Kutatási perspektívák a rák kezelésére: könyvbemutató és konferencia a HUN-REN TTK szervezésében

2024.12.11 | szerző:

2024. december 6-án „Harc a rák ellen” címmel könyvbemutatóval egybekötött, sajtónyilvános minikonferenciát tartottak a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban. Az érdeklődők több neves magyar és nemzetközi kutató előadását hallgathatták meg a daganatellenes terápiákról, és a rákos megbetegedések jelentette kihívásokról, valamint a friss kutatási eredményekről. A rendezvényt Gulyás Balázs a HUN-REN elnöke nyitotta meg.

„A HUN-REN életében új fejezetet kezdünk, amelyről reméljük, hogy a hálózat jövőjét hosszan meghatározza” – mondta nyitóbeszédében Gulyás Balázs. A HUN-REN elnöke összefoglalta az elmúlt év fontosabb mérföldköveit, különös tekintettel a HUN-REN megújulásával összefüggő feladatokra és elért eredményekre. Gulyás Balázs hangsúlyozta, hogy a szervezet nemzetközi átvilágítása során feltárt új irányvonalak és fejlesztési lehetőségek jelentős mértékben hozzájárulhatnak a kutatási hálózat megerősítéséhez. Reményei szerint a HUN-REN egyre vonzóbb kutatási környezetté válhat majd mind a hazai, mind a nemzetközi kutatók számára. Gulyás Balázs külön gratulált Nagy Andrásnak, a Research Grant Hungary pályázat keretében Kanadából, a Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute-ból hazaérkező magyar kutatónak, aki a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban kezdi meg munkáját.

Buday László, a HUN-REN TTK főigazgatója rövid köszöntője után Hunyady László, a HUN-REN TTK Enzimológiai Intézet igazgatója az elnöki nyitógondolatokra csatlakozva kiemelte, nagyon komoly lehetőséget lát a HUN-REN megújításában, és úgy vélte, így megszűnhet a hálózat az utóbbi öt évben jellemző stagnálása, a megújítás fellendítheti a magyar kutatás ügyét.

Kutatási perspektívák a rák kezelésére: könyvbemutató és konferencia a HUN-REN TTK szervezésében
A konferencián John Rasko, az Élet-Re-Generálva szerzője is előadást tartott.

A rendezvény első szekciójában a résztvevők tudományos előadásokat hallgathattak meg a daganatellenes terápiák, a rákos megbetegedések statisztikai adatai, valamint az őssejt-alapú gyógyászat legújabb kutatási eredményei kapcsán. A témáról előadást tartott Masszi Tamás, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikájának igazgatója, valamint Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Ezt követően John Rasko, a University of Sydney professzora „Advancing Cell & Gene Therapies to Address Unmet Medical Needs” címmel tartott átfogó előadást a sejt- és génterápiás fejlesztések legújabb eredményeiről. Előadásában saját kutatásait és az azokhoz kapcsolódó friss publikációkat mutatta be, amelyeket személyes tapasztalatokkal és fotókkal illusztrált.

Élet-re-generálva –  Történetek az őssejtgyógyászat rögös útjáról

Az őssejtek testünk legfőbb építőelemei. A hosszabb, egészségesebb élet titka abban rejlik, hogy ezen „rejtelmes lények” erejét sikerül-e hasznosítani a sérült szövetek helyreállítására, írja a könyv ismertetője. A regeneratív orvoslás hajnalát több évtizede várjuk, és egyre csak azt halljuk, hogy az őssejtek minden elképzelhető betegséget meg fognak gyógyítani – ha nem is holnap, akkor holnapután vagy az azt követő napon.

Kutatási perspektívák a rák kezelésére: könyvbemutató és konferencia a HUN-REN TTK szervezésében

De hol tartunk most, és hogyan jutottunk el idáig? Beteljesültek-e a reményeink? Az Élet-Re-Generálva erre a kérdésre ad választ. A kötetben John Rasko professzor, kiváló orvos-tudós és Carl Power tudománytörténész-író vad történelmi körútra kalauzol bennünket az őssejtkutatás területén, egyaránt feltárva annak sikereit és kudarcait, áttöréseit és baklövéseit, fényes eredményeit és sötét árnyoldalait. Eközben megismerjük a tudományág „hőseit és gonosztevőit”, legnagyobb úttörőit és sarlatánjait.

A konferencián Ivics Zoltán, a Paul-Ehrlich-Institut kutatója, valamint Nagy András  tartott előadást az onkológiai kezelések új irányairól. Ivics Zoltán részletesen beszélt a CAR-T sejtes terápiákról, Nagy András pedig az Excalibur névre keresztelt, immunogenitást növelő genetikai módosításokkal előállított sejtalapú kezelésről. Mindkét előadó hangsúlyozta, hogy a sejtszintű és molekuláris diagnosztikai eljárások, valamint az új génterápiás megközelítések bevezetése jelentős előrelépést jelentenek a személyre szabott orvoslásban, kibővítve ezzel a terápiás lehetőségek spektrumát.

Délután John Rasko Élet-re-generálva című könyvének bemutatóján maga a szerző, a fordító és a Gingko Kiadó képviselője is részt vett Nagy András,  az aznap bemutatott kötet magyar fordításának szakmai lektora mellett. A magyarul november elején megjelent kötet részletesen foglalkozik azzal a hosszú és kanyargós úttal, amelyet az őssejtgyógyászattal foglalkozó kutatók a kezdetek óta bejártak.  A szervezők a közönség és a résztvevők bevonásával panelbeszélgetéssé formálták a záróprogramot.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás